Замовити дзвінок

Як обігріти будинок каміном

Чи може камін використовуватися як ефективне джерело опалення будинку?

У наш час значно зросла зацікавленість людей щодо використання каміна, як основного джерела тепла. Проте камін може ефективно обігріти будинок за умови, що тепло, яке від нього буде правильно розподілене по приміщеннях.

Як можна обігріти будинок каміном?

Сучасні каміни з потужними закритими топками можуть використовуватися як центральне джерело тепла за допомогою систем розведення гарячого повітря двох типів: гравітаційної примусової вентиляції.

Про гравітаційну систему опалення від каміна ми розповідали в статті. Тут опишемо систему примусової вентиляції, оскільки саме завдяки їй можливо забезпечити рівномірний обігрів досить великого будинку.

Як працює система примусової вентиляції ?

Принцип роботи повітряної системи опалення від каміна полягає у тому, що холодне кімнатне повітря, пропливаючи між корпусом топки та елементами облицювання, нагрівається. Потім воно акумулюється у повітряній шахті над топкою та розгалужується по будинку теплоізольованими повітряними каналами. Але на відміну від гравітаційної системи нагріте повітря переміщується не за рахунок природної циркуляції, а нагнітається примусово за допомогою вентилятора (електротурбіни). система примусової вентиляції

У яких випадках і чому варто віддати перевагу системі примусової вентиляції, а не гравітаціній?

Теплі повітряні маси можуть самостійно рухатися горизонтально або вгору по повітропроводах, якщо їх довжина не перевищує трьох метрів. Якщо ж потрібно перемістити повітряні потоки у більш віддалені приміщення або вниз, то необхідно використати електротурбіну – надмуховий пристрій.

Система примусової вентиляції дає набагато більші можливості порівняно з гравітаційною. Вона:

  1. забезпечує рівномірний обігрів усіх кімнат,
  2. дозволяє подати тепло на відстань навіть 10 метрів,
  3. виходи теплого повітря можна встановити на висоті 15 см над рівнем підлоги, що дозволить обігрівати приміщення по усій його висоті.

Єдиним мінусом примусової системи є те, що вона більш ускладнена і дорожча, але її ефективність суттєво краща. Ще один нюанс такої системи опалення в тому, що вона залежна від електроенергії. 

Які основні елементи застосовуються в примусовій системі?

  • Камінна топка
  • вентилятор для каміна Надмуховий пристрій (електротурбіна) – це основний елемент примусової системи. Він штовхає нагріте повітря на потрібні відстані. Такі турбіни відрізняються між собою перш за все пропускною здатністю – тобто об’ємом повітря, який можуть виштовхнути впродовж години. Тільки тут варіант "чим більше, тим краще" не завжди працює. Вентилятор потрібно підібрати залежно від потужності каміна та об'єму повітря, яке буде нагріватися. Якщо вентилятор буде занадто потужний, то він буде споживати більше електричної енергії. Внаслідок цього знизиться його опалювальна продуктивність (повітря, що буде ним виштовхуватися, матиме більшу швидкість і через те повітря буде слабше нагріте, тобто, на виході температура буде нижчою);
  • Автоматика (блок управління);
  • Повітропроводи (гнучкі або профільні утеплені труби). Для розведення повітря найчастіше застосовуються гнучкі труби діаметром від 100 до 150 мм або профільні розміром 50×150 мм. Усі повітряні канали треба термічно ізолювати. Ізоляція не тільки обмежує втрати тепла, але й запобігає проникненню шуму та утворенню конденсату на стінках каналів. вентиляційні решітки та різного роду коліна.

Переваги системи примусової вентиляції:

  • можливість подавати гаряче повітря на великі відстані,
  • проведення повітряних каналів нижче рівня каміна,
  • можливість вибору шляху повітроводів, використання повітряних фільтрів,
  • можливість поєднання з датчиками температури,
  • відсутність проникнення звуку.

Схема розподілу теплого повітря у будинку

Повітряна система є достатньо ефективною з огляду на те, що тут відбуваються незначні тепловтрати при передачі тепла від одного середовища до іншого. Тому обігріти каміном можна як одно- , так і багатоповерховий будинок. Але необхідно досконало продумати шлях повітропроводів, правильно підібрати всі елементи, розташувати виходи теплого повітря якнайдалі від дверних отворів.

І основне - необхідно розуміти, що не кожна камінна топка може обігрівати цілий будинок, а лише та, що володіє високою продуктивністю та може працювати у безперервному режимі горіння.