Як грамотно вибрати об’єм буферного резервуара

Опалення каміном з водяним контуром можна зробити як відразу на систему опалення так і з буферною ємністю. Проте, якщо Ви хочете акумулювати теплову енергію, то це можливо при низькотемпературному опаленні.

Що таке буфер (чи акумуляційна ємність)?

Буфер (або як його ще називають акумуляційна ємність) – це спеціальний резервуар,у якому накопичується теплоносій. Він здатний працювати в парі з різними обігрівальними приладами (твердопаливний котел, сонячні батареї, камін з водяною сорочкою, тепловий насос і т.д.). Бувають різновиди буферів, які дозволяють підключити ще більше джерел теплової енергії.

Якщо ж Ви власник каміна з водяним контуром, то такий пристрій допоможе набагато ефективніше регулювати одержану температуру в приміщеннях при низькотемпературному опаленні.

Якщо сказати простіше,то це виглядає так: після встановлення буфера вся система поділяється на два незалежних один від одного контури: контур каміна і контур системи опалення. 

З першого енергія надходить у буферний резервуар. Другий функціонує тоді, коли включити примусово або ж автоматично. Завдяки такій конструкції ви можете підкладати дрова в камін у будь-який час і акумулювати тепло в ємності.

опалення каміном

Якщо сказати простіше, після встановлення буфера вся система поділяється на два незалежних один від одного контура: контур каміна і контур системи опалення. З першого енергія надходить в буферний резервуар. Другий функціонує тоді коли включити примусово, або ж автоматично. Завдяки такій конструкції ви можете підкидати дрова в камін в будь-який час, і акумулювати тепло в ємності.

Буває кілька основних різновидів акумуляційних буферів для опалення каміном:

Опалення каміном з акумуляцією

1) Стандартний вид буфера для підключення опалювальної системи до основного джерела тепла. Це може бути газовий котел, котел на твердому паливі електриці або мазуті, або ж камінна топка з водяним контуром.

У такому варіанті підключення від бойлера можливо тільки в опалювальну систему.

буфер бак в баку

2) Буфер – бак в баці (із спеціальним вмонтованим резервуаром для гарячої води). У такому варіанті до буфера підключається джерело тепла і в ньому нагрівається рідина, від якої підігрівається вода у внутрішньому резервуарі. Також такий тип буфера можна доповнити ще одним нагрівачем.

Опалення каміном з буфером

3) Буфер з одним вмонтованим теплообмінником (шнековим). До буфера підключається одне з джерел тепла. Також додатково до шнека можна під’єднати сонячні колектори.

Опалення каміном з гвп

4) Буфер з двома вмонтованими теплообмінниками (шнековими). До буфера підключається джерело підігріву (твердопаливний, газовий, електричний котел або камін з водяним контуром). Додатково до шнекового теплообмінника є можливість підключити теплові насоси або сонячні колектори.

будинок без газу буфер

5) Буфер із спеціальним вмонтованим резервуаром з нержавійки. До буфера підключається котел чи камін з водяним контуром. Нагріта рідина з котла підігріває воду для щоденного використання в гігієнічному резервуарі з нержавіючої сталі. Такий тип буфера можна доукомплектувати додатковим нагрівачем.

6) Буфер з вмонтованим резервуаром для ГВП з декількома теплообмінниками. Камінна топка з водяним контуром під’єднується до буфера. Загальний об’єм буфера нагріває воду для побутового використання у вмонтованому резервуарі. До теплообмінника можна під’єднати тепловий насос або ж сонячний колектор.

7) Емальовані буфери. Для продовження терміну експлуатації такого буфера використовується анод. Емальований буфер може бути з одним або двома вбудованими теплообмінниками. Рідина в конструкції підігрівається за допомогою теплообмінників.

Як самостійно визначити розмір буфера?

На 1 кВт теплової енергії, яка використовується на обігрів води, буфер має мати мінімум 35-40 літрів об’єму. Не треба забувати про те, що потужність каміна залежить від об’єму завантаженого палива. Тому при завантаженні 3,8кг номінальна потужність камінної топки Lechma PL-600 Prestige – 15 кВт.
камін дров'яний

Якщо в цю модель каміна покласти 4,6 кг дров, то отримаємо 18 кВт потужності.
40% від усієї продуктивності використовується для нагрівання повітря, 60% залишається для підігріву води. 

Тобто від 15 кВт потужності лише 8 кВт використовується для підігріву води.
Достатньо помножити на 40 і ми отримаємо оптимальний об’єм буфера – 320 літрів.

Але важливо розуміти той факт, що цей результат буде об’єктивним тільки з огляду на наступні нюанси:

  1. При розрахунку продуктивності камінної топки треба враховувати тепловтрати будівлі. Тоді результат буде правильним.
  2. Розмір буфера розраховується тільки під камін. У разі підключення до системи будь-яких інших пристроїв (котлів, сонячних батарей, теплових насосів) необхідно збільшувати об’єм.

Як порахувати приблизний період часу,
необхідний для нагрівання буфера?

Для цього потрібно знати такі дані:

Яка температура підігріву буфера передбачається? (ΔT)

Об’єм буферної ємності (м³);

Яка потужність обігрівача використовується для підігріву рідини (P)

Для початку необхідно розрахувати кількість тепла, яке необхідне для підігріву води, за такою формулою:

Q = cp * m * ΔT

Наступний крок – перевести отримані дані в кіловат-години. Для цього достатньо розділити цифру Q на 3600. Отриманий результат розділимо на продуктивність джерела тепла, необхідну для підігріву води (P). У результаті отримаємо відрізок часу необхідний для нагрівання резервуара.
Таким чином, розрахунок необхідного обсягу буферного резервуара для опалення та визначення часу для його нагрівання– завдання не таке вже й важке. Але якщо не впевнені у своїх силах – краще довірити виконання розрахунків професіоналам.

Наприклад, візьмемо буфер об’ємом 600 літрів. Нам необхідно нагріти його з 30 до 70 градусів. За умови закладки в камін Lechma PL-600 Prestige 3,8 кг дров, ми отримаємо 8 кВт теплової енергії. 

Q = 4,1819 (константа) * 600 (об’єм резервуара) * 40 (різниця температур) = 100365,6 J = 100365,6 / 3600 кВт = 27,879 кВт*год T = 27,879 kWh / 8 кВт (продуктивність джерела) = 3,45 год.

Це з урахуванням того, що під час нагрівання буфера не буде відбору тепла.

Такий розрахунок, звичайно, відносний, оскільки багато інших чинників впливають на цей процес. Але про них уже в наступних наших публікаціях…
Виникли запитання?

Залиште свій № тел. і ми дамо відповіді на всі Ваші запитання

Замовити дзвінок
+
Чекаю дзвінка!