Замовити дзвінок

Як камін будинок обігріває

Чи можна від каміна обігріти будинок? Як найбільш раціонально встановити камінну систему опалення? Що потрібно врахувати при монтажі? Чи можна зробити камінний обігрів в житловому будинку або тільки в новобудові? Нам часто задають подібні питання і ми постаралися на них відповісти, взявши за приклад один з останніх наших об'єктів.

Опалення дров'яним каміном

Як все починалося ...

Для написання цієї статті нами було обрано історію встановлення камінної системи опалення у двоповерховому приватному будинку у місті Львові. У ньому вже кілька років проживає сім’я з трьох людей.

Враховуючи те, що тарифи на газ значно зросли, клієнти вирішили встановити альтернативне джерело опалення і зважено підійшли до підбору системи. Ще на етапі проектування будинку у вітальні був запланований камін, але з певних причин його не було встановлено. Тоді він мав виконувати лише декоративну роль. Зараз, зважаючи на нестабільну ситуацію в країні, ідею декоративного каміна було відкинуто.

Холодно і дорого: в пошуках додаткової обігрівальної системи

Як варіант, господарі розглядали встановлення у котельні твердопаливного котла. Від цієї ідеї відмовилися тому, що його робота залежить від електроенергії (працює електричний вентилятор і насоси). Тому було прийняте рішення про встановлення камінної топки і пов’язаних з нею повітряних каналів, тобто системи РГП — розподілу гарячого повітря.

Зональне опалення дров’яним каміном: енергонезалежність і ефективність

З метою економії затрат на паливо господарі не хотіли каміном опалювати весь будинок, а лише кімнати, в яких проводять найбільше часу. Пріоритетним завданням було обігріти вітальню на першому поверсі та дві спальні, суміжні з димоходом, на другому поверсі.

Визначальним фактором у виборі опалювального пристрою для клієнтів були:

  • висока якість,
  • незалежність від електрики,
  • можливість завантажувати дрова не частіше двох – трьох разів на добу.

Враховуючи ці побажання, було вирішено встановити чавунну суцільнолиту камінну топку Tarnava Professional Max Respekt 15 кВт та розвести від неї гравітаційну мережу повітряних каналів. Отже, камін у даному будинку служитиме резервним джерелом обігріву і буде доповнювати роботу газового котла.

Для рентабельної експлуатації газового котла і ефективного поєднання двох систем у кімнатах, які обігріватимуться каміном, на радіаторах встановили термокрани.

Підготовчі роботи: що потрібно передбачити

підготовчі роботи

Камін з системою повітропроводів найкраще планувати на етапі проектування будинку. Тоді можна правильно організувати основу під камін, димохідний канал, приточний канал, розмістити топку, а також запланувати мережу повітряних каналів. Основа під каміном обов’язково має бути міцною. Під каміном, як і по всій прилеглій до нього зоні, не повинні проходити ні електричне розведення, ні тепла підлога - жодних комунікацій.

Оскільки камін у цьому будинку був запроектований, то димохідний канал було закладено при будівництві. Його стан був задовільним, а розмір відповідав димоходному отвору камінної топки. Цей димохідний канал дозволяв підключення каміна. А от основа під камін була нестійкою, її потрібно було удосконалити. Для цього було демонтовано існуюче підлогове покриття і залито бетонну стяжку.

Подача повітря

подача повітряподача повітря до каміна

Для забезпечення процесу горіння дров потрібен кисень. Отже, його треба подати знадвору. Після підготовки основи приступили до підведення каналу з зовнішнім повітрям. Оскільки в кімнаті вже було покладено підлогове покриття, а відстань від каміна до зовнішньої стіни була не малою, то господарі не бажали в підлозі продовбувати канал для закладки труби. Тому було вирішено канал з притоком зовнішнього повітря прокласти через цокольне приміщення і вивести на фасад будинку. елемент подачі повітря

Для цього було використано ізольовану трубу ПВХ ø100 мм.

На фасаді будинку встановлено елемент подачі повітря – повітрозабірник. Елемент подачі повітря забезпечує безперешкодний приплив кисню в канал та запобігає потраплянню в нього комах і забиванню його снігом. Після того, як було підготовлено основу і закладено канал зовнішнього повітря, приступили до монтажу камінної топки. Вона була встановлена ​​на спеціальній регульованій підставці. Стійка служить не лише досконалою підставкою для корпусу топки, але і перехідником, що дозволяє підключити до неї канал зовнішнього повітря. Стійка має каркасну будову, яка сприяє безперешкодній течії повітря. Також у цій підставці холодне вуличне повітря перед тим, як досягнути корпусу топки, заздалегідь нагрівається.

Перехідним елементом між каналом зовнішнього повітря і стійкою служить дросельна заслонка з силіконовим ущільнювачем.


Монтаж дистриб’ютора: максимально накопичити, щоб максимально віддати

дистриб'ютор, або теплознімач

Після встановлення камінної топки над нею було змонтовано дистриб’ютор або теплозйомник. Це спеціальний кожух, у якому накопичується тепле повітря і від якого розподіляються конвекційні потоки. У верхній частині дистриб’ютора розміщуються отвори з патрубками. Кількість цих патрубків залежить від типу системи (гравітаційна або примусова) і від кількості опалювальних кімнат.

У даному випадку з кожуха виходили чотири патрубки. До патрубків цього дистриб’ютора приєднали гофротруби: дві на обігрів кімнат на другому поверсі і дві - на опалення камінного залу. Тепле повітря переміщується по цих каналах і витісняється в усі кімнати, куди вони заведені. Розведення системи повітропроводів над каміном, у перекритті між першим і другим поверхом, було пробито отвір. Крізь цей отвір прокладено два канали, якими тепле повітря буде рухатися від каміна до двох спалень. Для розведення повітря від каміна до кімнат на другому поверсі було використано готові ізольовані гофротруби Darco. Термічна ізоляція цих труб зводить до мінімуму тепловтрати і захищає від проникнення шуму. Для виведення теплого повітря з дистриб’ютора в камінний зал було використано неізольовану алюмінієву гофротрубу. Ізолювати такі незначні відрізки труб немає потреби, адже вони проходять лише через короб каміна, який у свою чергу буде ізольованим.

Вихід тепла в спальнях

Після того, як повітропроводи було підведено до кінцевих точок, до них приєднали касети подачі повітря.

розведення системи повітроводіввихід повітря каміна

Ці касети служать перехідником між круглим каналом і прямокутною решіткою, з якої і буде виходити тепле повітря. Для можливості регулювання інтенсивності потоку тепла рекомендується встановлювати решітки з жалюзі.

Якісний енергоефективний камін – це тепло і затишок у будинку. Отже, з метою економії коштів на традиційне опалення в приватному будинку було встановлено додаткову обігрівальну систему на базі камінної топки. Уже в перші холодні дні осені було випробувано ефективність конструкції. Наші клієнти залишилися задоволеними і впевненими в тому, що їм не страшна ні холодна зима, ні зростання тарифів на газ і електрику.