Замовити дзвінок

Камінна система РГП, як розвести повітря від каміна?

Ви хочете обігріти будинок дровами, але впевнені, що для цього треба буде в кожній кімнаті побудувати масивну піч. Не обов’язково!!! Навіщо використовувати у будинку декілька джерел тепла, якщо можна встановити красивий опалювальний камін у вітальні і розвести від нього повітропроводи (систему РГВ).

Повітряна система опалення від каміна призначена забезпечити температурний комфорт в усіх приміщеннях, знизивши при цьому витрати на енергоносії. Тому немає нічого дивного, що повітряне опалення таке популярне у власників приватних будинків.

повітропроводиповітря від каміна

Система повітряного опалення від каміна або система РГП – це альтернативний спосіб опалення як невеликих помешкань, так і великих житлових будинків.

Як працює повітряна система опалення на базі каміна

Холодні повітряні маси (кімнатне повітря) нагріваються від чавунного корпусу камінної топки та розповсюджуються по будинку за допомогою розведення трубопроводів.

Як рухається повітря по системі повітряних каналів

розвод тепла каміна

Рух повітря по системі повітропроводів відбувається за рахунок різниці температур. Тепле повітря легше від холодного, тому воно піднімається вгору або переміщується в сторону на невеликі відстані.

Від чого залежить рух повітря

Рух теплого повітря в повітропроводах супроводжується певним опором. Щоб повітря рухалося самостійно (гравітаційно), йому потрібно подолати цей опір за рахунок сили тяги. Показник сили тяги залежить від різниці висоти і різниці температур на вході і виході каналу. Опір залежить від діаметра каналу. Тобто, чим більшими будуть показники різниці температур, різниці висоти і діаметр труби, тим більшою буде і сила тяги. І навпаки - в довгих тонких трубопроводах зі складною мережею опір буде найбільшим. система каміна

Отже, в тих випадках, де опір переважає над силою тяги, гаряче повітря не зможе просунутися самостійно і до кінцевої точки не дійде.

Як змінити опір повітря

До розрахунків повітропроводів повітряної системи опалення (РГП) необхідно підійти на етапі проектування будинку, коли ще можливо внести зміни в конструкцію. На цій стадії можна обрати найкоротший шлях з найменшим опором для руху повітря.

Після зведення міжкімнатних перестінків уже не вдасться змінити силу тяги, бо майже неможливо змінити ні такий показник як різниця температур, ні різницю висоти. Ви будете мати можливість змінити лише один параметр – опір, але не суттєво. Мінімального опору можна добитися лише максимально збільшивши перерізи каналів. Проте це не завжди можливо у вже готовому будинку.



У яких каналах опір найменший

канали каміна

Найнижчий опір мають круглі прямі повітропроводи достатньо великого діаметра. Трохи більший опір характерний прямим прямокутним каналам. Найбільший опір чиниться у вузьких каналах, які прокладені зі значною кількістю згинів та сплющень. Для правильного функціонування повітряних систем опалення від каміна потрібно обирати: Необхідно пам’ятати, що у гравітаційній системі в каналах не дозволяється робити жодних розгалужень. Кожен з повітропроводів не може відходити в сторону більше, ніж на 4 м. Щоб уникнути зайвого опору на закінченнях каналів, необхідно встановлювати решітки з якомога більшою площею.






Які повітропроводи обрати: круглі чи прямокутні, ізольовані чи одностінні?

ізоляція повітропровода

Звичайно, найменший опір характерний круглим трубам. Тому для повітряного опалення вони підходять найбільше. Вони гнучкі і зручні в монтажі. Проте не завжди є можливість їх застосувати.

Наприклад, круглий повітропровід важче заховати над підвісною стелею чи в підлогове покриття, тому в цих ситуаціях і обираємо прямокутну трубу. Найчастіше монтаж виконується комбінованим методом: використовуються і круглі, і прямокутні труби, які з’єднуються між собою перехідниками (редукціями).

Що стосується запитання, чи варто утеплювати труби, то тут маємо однозначну відповідь — так! Усі повітропроводи, які виходять з теплової камери каміна (не з дистриб’ютора!!!), повинні бути ізольованими. Адже мета - завести тепле повітря до кінцевої точки, саме туди, куди нам потрібно, а не обігрівати стіни будинку. Ізоляція також запобігає проникненню зайвого шуму.

Від дистриб’ютора до декомпресійної камери (в просторі основної теплової камери) тепле повітря рекомендуємо вести неізольованими гнучкими алюмінієвими трубами.

Чому неізольованими?

Дуже часто від камінної топки ми хочемо обігріти багато кімнат, тому й повітропроводів від дистриб’ютора буде виходити багато (може бути 6 штук). Зважаючи на те, що їх буде велика кількість, а поверхня дистриб’ютора є обмеженою, то розташовуватися будуть вони достатньо щільно. При цьому вони можуть торкатися як один одного, так і до розжареного димового каналу, який також проходить через цю камеру. Дотуляючись до димоходу, ізольована труба може ззовні розплавитися.

Використовуючи в тепловій камері неізольовану трубу, ви зможете запобігти ефекту плавлення зовнішнього утеплювача. Отже, на вертикальних ділянках, горищах,у технічних приміщеннях, де немає потреби в приховуванні, використовуємо круглу утеплену трубу. Звертаємо вашу увагу, що при використанні гнучких труб потрібно слідкувати за тим, щоб вони були добре розтягнуті для уникнення зайвого опору. На горизонтальних відрізках, які будуть приховуватися підвісною або натяжною стелею чи підлоговим покриттям, застосовуємо прямокутний ізольований повітропровід. Через теплову камеру повітря ведемо неутепленою гнучкою круглою трубою.

Гравітаційна чи примусова циркуляція повітря

вентилятор каміна

Гравітаційна — це рух повітря, що відбувається природньо, без допомоги механічних пристроїв. Така циркуляція нагрітого каміном повітря вважається ефективною на вертикальних ділянках (вверх) або на горизонтальних відрізках протяжністю не більше 4 м. Примусовий рух здійснюється за допомогою електричного вентилятора. Він допомагає просунути теплі повітряні маси на значно більші відстані або навіть вниз.

Якій системі віддати перевагу: гравітаційній чи примусовій?

Гравітаційну систему варто використовувати для опалення не дуже великих одно- чи двоповерхових будинків. Камін тут рекомендовано розташовувати ближче до центру будинку. Завдяки цьому теплові канали будуть короткими і приблизно однакової довжини. Якщо ж будинок достатньо великого розміру, а можливості розмістити камін по центру немає, то звести довжину каналів до мінімально допустимих розмірів вам не вдасться. Єдиним виходом у цій ситуації буде встановлення камінного вентилятора. Система з застосуванням вентилятора дозволяє обігріти як віддалені приміщення, так і кімнати, що знаходяться на нижчому від каміна рівні.


Камінний вентилятор і переріз каналів: як підібрати

вентилятор для каміна

Потужність камінного вентилятора підбирається відповідно до об’єму повітря, яке повинно нагрітися від каміна і розвестися по будинку. Не рекомендується вибирати вентилятор з надлишком потужності, оскільки повітря буде протікати занадто швидко і просто не встигне нагрітися. Що стосується каналів, то їх також необхідно вибирати правильно. До турбіни з пропускною спроможністю 400 м³/год під’єднуються труби ø125 мм, 600 і 800 м³/год – ø150 мм. Від значного звуження каналів у примусовій системі буде виникати опір і пов’язаний з ним шум. Розширення каналів призводить до надлишкової швидкості повітря, внаслідок чого отримаємо повітря недостатньої температури.

Чи можна встановити вентилятор, якщо гравітаційна система працює малоефективно?

Часто нас клієнти запитують, чи до розведених гравітаційним методом повітропроводів, можна підключити вентилятор? Можна, але це зробити досить проблематично. Гравітаційна система від примусової відрізняється тим, що в першому випадку від каміна відходить декілька каналів (для кожної кімнати свій), в другому — один трубопровід, який прямує до вентилятора, а від нього уже повітря розгалужується до приміщень. Тому змінити систему можна, але для цього потрібно буде розібрати верхню частину облицювання і замінити частину труб.