Як камін будинок обігріває або Економна система опалення на базі камінної топки

Чи можливо від каміна обігріти будинок? Як найраціональніше встановити камінну систему опалення? Що треба врахувати при монтажі?
Чи можна зробити камінний обігрів в житловому будинок, чи тільки в новобудові?
Нам часто ставлять подібні питання. На прикладі каміна, який був встановлений у будинку наших клієнтів, ми спробуємо розповісти про нюанси монтажу і роботи камінної системи опалення.

Передісторія: як все починалось

Для написання цієї статті, нами було обрано двоповерховий приватний будинок у місті Львові. У ньому вже кілька років проживає сім’я з трьох людей.
Враховуючи те, що тарифи на газ значно зросли, клієнти вирішили встановити альтернативне джерело опалення і зважено підійшли до підбору системи.
Ще на етапі проектування будинку у вітальні був запланований камін, але, з певних причин, його не було встановлено. Тоді він мав виконувати лише декоративну роль. Зараз, зважаючи на нестабільну ситуацію в країні, ідею декоративного каміна було відкинуто.

  Холодно і дорого: в пошуках додаткової обігрівальної системи

  Як варіант, господарі розглядали встановлення у котельні твердопаливного котла. Від цієї ідеї відмовилися тому, що його робота залежить від електроенергії (працює електричний вентилятор і насоси). Тому було прийняте рішення про встановлення камінної топки і пов’язаних з нею повітряних каналів, тобто системи РГП — розподілу гарячого повітря.

  Зональне опалення дров’яним каміном: енергонезалежність і ефективність

  З метою економії затрат на паливо, господарі не хотіли каміном опалювати весь будинок, а лише кімнати, в яких проводять найбільше часу. Пріритетним завданням було обігріти вітальню на першому поверсі та дві спальні, суміжні з димоходом, на другому поверсі.
  Визначальним фактором у виборі опалювального пристрою для клієнтів була висока якість, незалежність від електрики та можливість завантажувати дрова не частіше двох- трьох разів на добу. Враховуючи ці побажання, було вирішено встановити чавунну суцільнолиту камінну топку Tarnava Professional Max Respekt 15 кВт, та розвести від неї гравітаційну мережу повітряних каналів.
  Отже, камін у даному будинку служитиме резервним джерелом обігріву і буде доповнювати роботу газового котла.
  Для рентабельної експлуатації газового котла і ефективного поєднання двох систем, на радіаторах у кімнатах, котрі грітимуться каміном, встановили термокрани.

  Підготовчі роботи: що потрібно передбачити

  Камін з системою повітропроводів найкраще планувати на етапі проектування будинку. Тоді можна правильно організувати основу під камін, димохідний канал, приточний канал, розмістити топку, а також запланувати мережу повітряних каналів. Основа під каміном обов’язково має бути міцною. Під каміном, як і по усій прилеглій до нього зоні, не повинні проходити ні електрична розводка, ні тепла підлога- жодних комунікацій.

  Оскільки камін у цьому будинку був запроектований, то димохідний канал було закладено при будівництві. Його стан був задовільним, а розмір відповідав димоходному отвору камінної топки. Цей димохідний канал дозволяв підключення каміна.
  А от основа під камін була нестійкою, її потрібно було удосконалити. Для цього було демонтовано існуюче підлогове покриття і залито бетонну стяжку.

  Подача повітря

  Для забезпечення процесу горіння дров потрібен кисень. Відповідно, його треба подати з вулиці. Після підготовки основи приступили до підведення каналу із зовнішнім повітрям. Оскільки в кімнаті вже було покладено підлогове покриття, а відстань від каміна до зовнішньої стіни була немалою, господарі не бажали в підлозі продовбувати канал для закладки труби. Тому було вирішено канал з притоком зовнішнього повітря прокласти через цокольне приміщення і вивести на фасад будинку.

  Для цього було використано заізольовану трубу ПВХ ø100мм. На фасаді будинку встановлено елемент подачі повітря – повітрозабірник. Елемент подачі повітря забезпечує безперешкодне потрапляння кисню в канал та запобігає потраплянню в нього комах та забивання його снігом.

  подача повітря до каміна

  Встановлення камінної топки

  Після того, як було підготовлено основу і закладений канал зовнішнього повітря, приступили до монтажу камінної топки. Вона була встановлена ​​на спеціальній регульованій підставці.

  Стійка служить не лише досконалою підставою для корпусу топки, але і перехідником, що дозволяє підключити до неї канал зовнішнього повітря. Стійка має каркасну будову, яка сприяє безперешкодній течії повітря. Також в цій підставці холодне вуличне повітря, перед досягненням корпусу топки, заздалегідь нагрівається. Перехідним елементом між каналом зовнішнього повітря і стійкою служить дросельна заслінка з силіконовим ущільнювачем.

  Монтаж дистрибютора: максимально накопичити, щоб максимально віддати

  Після встановлення камінної топки, над нею було змонтовано дистрибютор, або теплозйомник.

  Це спеціальний кожух, в якому накопичується тепле повітря, і від якого розподіляються конвекційні потоки. У верхній частині дистрибютора розміщуються отвори з патрубками. Кількість цих патрубків залежить від типу системи (гравітаційна або примусова) і від кількості опалювальних кімнат.

  В даному випадку з кожуха виходили чотири патрубки. До патрубків цього дистриб’ютора приєдналися гофротруби: дві на обігрів кімнат на другому поверсі і дві-на опалення камінного залу.

  Тепле повітря переміщається по цих каналах і витісняється в усі кімнати, куди вони заведені.

   

  Розведення системи повітропроводів

  Над каміном, у перекритті між першим і другим поверхом, було пробито отвір. Крізь цей отвір проклалися два канали, якими тепле повітря буде рухатися від каміна до двох спалень.
  Для розведення повітря від каміна до кімнат на другому поверсі було використано готові заізольовані гофротруби Darco.

  Термічна ізоляція цих труб зводить до мінімуму тепловтрати і захищає від проникнення шуму.

  Для виведення теплого повітря з дистрибютора в камінний зал було використано неізольованому алюмінієва гофротрубу.

  Ізолювати такі незначні відрізки труб потреби немає, адже вони проходять лише через короб каміна, який в свою чергу буде заізольованим.

   

  Вихід тепла в спальнях

  Після того, як повітропроводи було заведено до кінцевих точок, до них приєднали касети подачі повітря.

  Ці касети служать перехідником між круглим каналом і прямокутною решіткою, з якої і буде виходити тепле повітря. Для можливості регулювання інтенсивності потоку теплого повітря, рекомендується встановлювати решітки з жалюзі.

  Якісний енергоефективний камін – тепло і затишок у будинку

  Отже, в приватному будинку, в цілях економії коштів на традиційне опалення, було встановлено додаткову обігрівальну систему на базі камінної топки. Вже в перші холодні дні осені було випробувано ефективність конструкції. Наші клієнти залишилися задоволеними і впевненими в тому, що їм не страшна ні холодна зима, ні зростання тарифів на газ і електрику.

  [:ru]

  Можно ли от камина обогреть дом? Как наиболее рационально установить каминную систему отопления? Что нужно учесть при монтаже? Можно ли сделать каминный обогрев в жилом доме или только в новостройке? Нам часто задают подобные вопросы, и мы постарались на них ответить, взяв за пример, один и с последних наших объектов.

  Предистория: как все начиналось

  Для написания этой статьи, нами были выбран двухэтажный частный дом в городе Львове. В нем уже несколько лет проживает семья с одним ребенком.
  Учитывая  то, что тарифы на газ существенно увеличились, клиенты решили установить альтернативный источник отопления и взвешенно подошли к подбору системы.
  Еще на этапе проектирования дома в гостиной был запланирован камин, но по определенным причинам, его не было установлено. Тогда он должен был выполнять лишь декоративную роль. Сейчас, учитывая нестабильную ситуацию в стране, идею декоративного камина было отвергнуто.

   

  Холодно и дорого: нужно искать дополнительную обогревательную систему

  Как вариант, хозяева рассматривали установку в котельной твердотопливного котла. От этой идеи отказались, поскольку работа дровяного котла зависит от электроэнергии (работает электрический вентилятор и насосы). Поэтому было принято решение об установке каминной топки и связанных с ней воздушных каналов, то есть системы РГВ – распределения горячего воздуха.

  Зональное отопление дровяным камином: энергонезависимость и эффективность

  С целью экономии затрат на топливо, хозяева не хотели камином отапливать весь дом, а только комнаты, в которых находятся чаще всего. Приоритетной задачей было обогреть гостиную на первом этаже и две спальни, смежные с дымоходом, на втором этаже.
  Определяющим фактором в выборе отопительного устройства для клиентов было высокое качество, независимость от электричества и возможность загружать дрова не чаще двух-трех раз в сутки. Учитывая эти пожелания, было решено установить чугунную цельнолитую каминную топку Tarnava Professional Max Respekt 15 кВт и развести от нее гравитационную сеть воздушных каналов.
  Итак, камин в данном доме будет служить резервным источником обогрева и дополнять работу газового котла.
  Для рентабельной эксплуатации газового котла и эффективного сочетания двух систем, на радиаторах в комнатах, обогреваемых камином, установили термокраны.

  Подготовительные работы: что нужно предусмотреть

  Камин с системой воздуховодов лучше планировать на этапе проектирования дома. Тогда можно правильно организовать основание под камин, дымоходный канал, приточный канал, разместить топку, а также запланировать сеть воздушных каналов. Основа под камином обязательно должна быть прочной. Под камином, как и по всей прилегающей к нему зоне, не должны проходить ни электрическая разводка, ни тепла пол- никаких коммуникаций.

  Поскольку камин в этом доме планировался, то дымоходный канал был заложен при строительстве. Его состояние было удовлетворительным, а размер соответствовал дымоходному отверстию каминной топки. Этот дымоходный канал позволял подключения камина.
  Основание под камин было неустойчивым, его нужно было усовершенствовать. Для этого было демонтировано существующее напольное покрытие и залито пожаробезопасную бетонную стяжку.

  Подача воздуха

  Для обеспечения процесса горения дров требуется кислород. Соответственно, его нужно подать с улицы.Поскольку в комнате уже было положено напольное покрытие, а расстояние от камина до внешней стены была немалой, хозяева не хотели в полу продовбуваты канал для закладки трубы. Поэтому было решено канал с притоком наружного воздуха проложить через цокольное помещение и вывести на фасад дома.

  Для этого было использовано изолированную трубу ПВХ Ø100мм. На фасаде дома установлена ​​элемент подачи воздуха- воздухозаборник. Элемент подачи воздуха обеспечивает беспрепятственное попадание кислорода в канал и предотвращает попадание в него насекомых и забивания его снегом.

  подача воздуха к камину

  Установка каминной топки

  После того, как было подготовлено основание и заложен канал наружного воздуха, приступили к монтажу каминной топки. Она была установлена ​​на специальной регулируемой подставке.

  Стойка служит не только совершенным основанием для корпуса топки, но и переходником, позволяющим подключить к ней канал наружного воздуха. Стойка имеет каркасное строение, которое способствует беспрепятственному течению воздуха. Также в этой подставке холодный уличный воздух, перед достижением корпуса топки, предварительно нагревается. Переходником между каналом наружного воздуха и стойкой служит дроссельная заслонка с силиконовым уплотнителем.

  Монтаж дистрибьютора: максимально накопить, что бы максимально отдать.

  После установки каминной топки, над ней был смонтирован дистрибьютор, или теплосъемник.

  Это специальный кожух, в котором накапливается теплый воздух, и от которого распределяются конвекционные потоки. В верхней части дистрибьютора размещаются отверстия с патрубками. Количество этих патрубков зависит от типа системы (гравитационная или принудительная) и от количества отопительных комнат.

  В данном случае из кожуха выходило четыре патрубка. К патрубкам данного дистрибьютора присоединились гофротрубы: две на обогрев комнат на втором этаже и две-на отопление каминного зала.

  Теплый воздух перемещается по этим каналам и вытесняется во все комнаты, куда они заведены.

   

  Разводка системы воздуховодов

  Над камином, в перекрытии между первым и вторым этажом, было пробито отверстие. Сквозь это отверстие проложились два канала, которыми теплый воздух будет двигаться от камина до двух спален.
  Для разводки воздуха от камина в комнаты на втором этаже было использовано готовые изолированные гофротрубы Darco.

  Термическая изоляция этих труб сводит к минимуму теплопотери и защищает от проникновения шума.

  Для вывода теплого воздуха с дистрибьютора в каминный зал было использовано неизолированном алюминиевая гофротрубу.

  Утеплять такие незначительные отрезки труб необходимости нет, ведь они проходят лишь через короб камина, который в свою очередь будет заизолированным.

  Выход тепла в спальнях

  После того, как воздуховоды было разведено до конечных точек, к ним подсоединили кассеты подачи воздуха.

  Эти кассеты служат переходником между круглым каналом и прямоугольной решеткой, с которой и будет выходить теплый воздух. Для возможности регулирования интенсивности потока теплого воздуха, рекомендуется устанавливать решетки ​​с жалюзи.

  Качественный энергоэффективный камин — тепло и уют в доме

  Итак, в частном доме, в целях экономии средств на традиционное отопление, было установлено дополнительную обогревательную систему на базе каминной топки. Уже в первые холодные дни осени было испытано эффективность конструкции. Наши клиенты остались довольными и уверенными в том, что им не страшна ни холодная зима, ни рост тарифов на газ и электричество.

  [:]

  Поділитися в
  Share on facebook
  Facebook

  Маєте

  Напишіть його нам та залиште свої контакти, щоб отримати вичерпну інформацію.