Як ефективно обігріти свій котедж. Основні способи і секрети

Щоб експлуатація будинку надалі не створювала дискомфорт, планування системи опалення будинку бажано робити ще на етапі проектування. Ми розглянемо декілька варіантів обігріву дровами та видів систем опалення, а також основні їхні переваги та недоліки.

Який варіант опалення будинку найефективніший?

Щороку – холодна пора стає випробуванням для власників приватних будинків. Проблема обігріву будинку для наших широт є досить актуальна. До того ж останнім часом вона ускладнюється нестабільною економічною ситуацією в країні та значним подорожчанням більшості енергоресурсів.
Тому не дивно, що у такій ситуації навіть власники будинків замислюються над модернізацією та використанням різноманітних технічних новинок у своїх системах обігріву. Для тих, хто поки що знаходиться на етапі будівництва, це питання стоїть ще більш гостро. Спробуємо ж розібратися, який спосіб обігріву краще вибрати для будинків, що віддаленні від центрального газопроводу, і розглянемо декілька варіантів.

Наскільки раціонально використовувати печі і камінні топки для обігріву приватного котеджу?

Дрова були і залишаються одним з найдешевших видів палива. Їх закупівля коштуватиме значно дешевше, ніж газ або електрика. Та й теплова ефективність використання дров для обігріву будинку теж досить висока. Наприклад, кілограм дров відповідної сушки та обробки можуть дати до 20 тисяч КДж енергії. За середніми підрахунками для обігріву будинку площею приблизно 100 м² потрібно спалювати 2-3 кг дров за годину.
До того ж технології не стоять на місці. І якщо теплові властивості матеріалів змінити ніяк не вдається, то різноманітні експерименти зі ступенями та видами горіння дозволяють досягти дуже великого теплового ККД від процесу згоряння дров.
Також не треба забувати, що деревина – це відновлювальний ресурс. При розумному використанні навіть через 100 років людство з її допомогою зможе ефективно опалювати приміщення. Про інші ресурси цього не можна сказати.

4 основні засоби використання дров для обігріву будинку:

Це може бути як невеличка металева “буржуйка”, так і маленька піч з цегли. Зазвичай такі вироби використовуються для обігріву однієї кімнати у житловому приміщенні або обігріву на час будівництва. Коефіцієнт корисної дії такої конструкції здебільшого сягає не більше 50%. Переваги класичних печей– це в першу чергу їх ціна. Також до плюсів можна віднести невибагливість до палива. Для паління в такій печі підійдуть дрова, вугілля і нетоксичні побутові відходи. Головні ж недоліки такої конструкції – абсолютно не презентабельний зовнішній вигляд, складність контролю за процесом горіння, а також здатність обігріти тільки одне приміщення.

Досить застарілий варіант, який зараз використовується дуже рідко. Така конструкція важить декілька тонн і викладається з цегли. Завдяки великій масі російські печі дуже повільно прогріваються, але дуже довго віддають тепло. Такі печі зазвичай робили посеред хати і рівномірно прогрівали приміщення навколо. 

російська піч
У сучасних камінних топках замість цегли в якості теплоносія використовується вода. Такий варіант більш ефективний. Вода нагрівається у спеціальному теплообміннику, який встановлюється у комплексі з каміном. Також альтернативою цеглі залишається чавун, який набагато краще акумулює тепло.

Каміни з тривалим процесом горіння

велика камінна топка

Це вже каміни, які можна використовувати як опалювальний прилад, тобто 24 години на добу весь опалювальний сезон – безперервно! Подібні каміни також бувають піролізного типу. Принцип роботи такого пристрою досить простий – в середину каміна є піддув повітря. Таким чином, забезпечується повільний процес горіння, якщо потрібна температура вже досягнута.

Такі каміни бувають двох видів – камінна топка повітряного опалення або камінна топка з водяним контуром. Такий камін підходить як для швидкого обігріву будинку, так  і для підтримання комфортної температури.

Якщо порівнювати зі звичайними камінами чи печами, то такі конструкції набагато економніші і не потребують постійного підживлення дровами.

Також перевагами камінів з тривалим процесом горіння є високий коефіцієнт корисної дії (до 85%),тривалий час горіння дров від однієї закладки (до 12 годин), економна витрата палива, можливість докласти дрова під час процесу горіння. Недоліки ж такого каміна такі ж, як і у будь-яких інших твердопаливних систем обігріву. Всі вони побудовані на принципі завантаження дров, відповідно необхідна участь людини. Оскільки, ніхто б не хотів підійматися посеред ночі і підкидати в камін дрова, тому такі каміни виготовлені за новими технологіями і можуть функціонувати тривалий час без підживлення (до 12 годин) або ж акумулювати тепло.

Твердопаливний котел

Він володіє практично тими всіма перевагами, що й камін з водяним контуром. Проте його відмінність і основний недолік в тому, що він не має естетичного вигляду і потребує окремого приміщення.Але вже зараз у Європі і навіть в Україні існує спеціальне пілетне обладнання, за допомогою якого можна автоматично подавати паливо. Та для його монтажу потрібно досить багато місця у будинку, бо воно потребує встановлення спеціального бункера.

Способи підключення та розведення систем опалення від камінів і печей

Існує два основних способи розведення труб водяної системи опалення:

1. Однотрубний варіант. У цьому випадку монтується одна труба, по якій підігрітий теплоносій піднімається вгору від топки і звідти опускається до радіаторів. Якщо виберете такий спосіб – маєте бути готові до того, що кожен наступний радіатор буде холодніший, ніж попередній, адже чим довший шлях пройде теплоносій, тим сильніше він охолоне.

Тому для підтримки потрібної температури доведеться змушувати працювати систему на максимальному навантаженні, що може негативно позначитися на її довговічності і може призвести до неполадок. Головна перевага такого принципу розведення – його відносна дешевизна, (яка вже й не така важлива, якщо ми згадаємо про довговічність). Мінусів тут досить багато.

Однотрубною системою розведення дуже важко керувати, адже якщо Ви закриєте доступ води до одного з радіаторів, то відповідно вона не поступатиме й в усі наступні. Також до негативних моментів варто віднести не привабливий зовнішній вигляд такої системи розведення, бо будуть видимі стояки і під стелею буде йти труба.

2. Двотрубний варіант. У такому випадку до кожного радіатора підводяться відразу дві труби – подача і повернення. Завдяки цьому можна вільно перекривати тепло в окремих приміщеннях, а також регулювати його за допомогою термостатичних клапанів. До того ж прогрів кожного радіатора буде рівномірним, що дозволить не перевантажувати систему для отримання необхідної температури у віддалених приміщеннях.
Єдиний недолік такої системи розведення – її здорожчання порівняно з однотрубною системою.

двотрубна система опалення

Системи розводки теплової енергії розрізняються за типом циркуляції теплоносія. Вони бувають:

1. Гравітаційна. Працює за рахунок різниці між щільністю і вагою гарячого та холодного повітря (води). Наприклад, підігріта вода легша, ніж холодна, тому вона природним чином буде підніматися вгору. І вже потім завдяки гравітації буде опускатися до опалювальних приладів і віддавати тепло для обігріву кімнати. Таку систему циркуляції ніяк не можна регулювати.

Також необхідна різниця температур в системі між гарячою і холодною рідиною не менше ніж 25°C. При цьому її монтаж буде значно складнішим, адже потрібна спеціальна система відхилень труб і використання конструкцій з більш широким перетином. Це також буде дуже не естетично. Головна ж перевага такої системи розведення – автономність і повна відсутність залежності від електричної енергії.

2. Примусова. У такому варіанті для прогону теплоносія до радіаторів використовується спеціальний циркуляційний насос. З одного боку, це робить систему залежною від електрики. З іншого – дозволяє істотно здешевити і спростити її монтаж.

До того ж такий спосіб циркуляції дозволяє керувати кількістю теплоносія, який подається у ручному режимі. І не варто забувати про естетичність. Використання циркуляційного насоса для розведення дозволяє вибирати труби з меншим перетином і завдяки цьому не забирати зайвий простір вашої кімнати на комунікації.

Таким чином, найефективнішим і найзручнішим способом обігріву приватного будинку продовжує залишатися використання твердопаливних котлів і камінних топок з опалювальними можливостями. За допомогою поновлюваних і екологічно чистих дров можна обігрівати навіть заміські садиби великої площі і зробити це відносно недорого. До того ж сьогодні існує величезний асортимент камінних топок, обладнаних за “останнім словом” техніки, які дозволяють використовувати паливо максимально ефективно. А продумані системи розведення дозволять подати тепло від затишного полум’я каміна навіть в найдальший куточок будинку.
Виникли запитання?

Залиште свій № тел. і ми дамо відповіді на всі Ваші запитання