Замовити дзвінок

Як ефективно обігріти свій котедж. Основні способи і секрети

Щоб експлуатація будинку в подальшому не створювала дискомфорт, планування системи опалення бажано робити ще на етапі проектування. Ми розглянемо кілька варіантів обігріву дровами і видів систем опалення, а також основні їх переваги та недоліки.

Який варіант опалення будинку ефективний?

Щороку холодну пору року стає випробуванням для власників приватних будинків. Проблема обігріву будинку для наших широт досить актуальна. До того ж останнім часом вона ускладнюється нестабільною економічною ситуацією в країні та значним подорожчанням більшості енергоресурсів.

Тому не дивно, що в такій ситуації навіть власники будинків замислюються над модернізацією та використанням різних технічних новинок в своїх системах обігріву. Для тих, хто поки знаходиться на етапі будівництва, це питання стоїть ще гостріше. Спробуємо ж розібратися, який спосіб обігріву краще вибрати для будинків, віддалених від центрального газопроводу, і розглянемо кілька варіантів.

Як правильно використовувати печі і топки для обігріву приватного котеджу?

Дрова були і залишаються одним з найдешевших видів палива. Їх закупівля буде коштувати значно дешевше, ніж газ або електрику. При цьому теплова ефективність використання дров для обігріву будинку теж досить висока. Наприклад, кілограм дров відповідної сушки і обробки можуть дати до 20 000 кДж енергії. За середніми підрахунками для обігріву будинку площею близько 100 м² потрібно спалювати 2-3 кг дров на годину.

До того ж технології не стоять на місці і якщо теплові властивості матеріалів змінити ніяк не вдається, то різні експерименти зі ступенями і видами горіння дозволяють досягти дуже великої теплового ККД від процесу згоряння дров.

Також не слід забувати, що деревина - це поновлюваний ресурс. При розумному використанні навіть через 100 років людство з її допомогою ефективно буде опалювати приміщення. Про інших ресурсах цього не можна сказати.


4 основні способи використання дров для обігріву будинку:

Класична піч

Це може бути як невелика металева "буржуйка", так і маленька піч з цегли. Зазвичай такі вироби використовуються для обігріву однієї кімнати в житловому приміщенні або обігріву на час будівництва. Коефіцієнт корисної дії подібної конструкції в більшості випадків становить не більше 50%. Переваги класичних печей - це в першу чергу їх ціна. Також до плюсів можна віднести невибагливість до палива. Для горіння в такій печі підійдуть дрова, вугілля і нетоксичні побутові відходи. Головні ж недоліки подібної конструкції - абсолютно непрезентабельний зовнішній вигляд, складність контролю за процесом горіння, а також здатність обігріти тільки одне приміщення.

Російські печі

Досить застарілий варіант, який зараз використовується дуже рідко. Така конструкція важить кілька тонн і викладається з цегли. Завдяки великій масі російські печі дуже повільно прогріваються, але разом з цим дуже довго віддають тепло. Такі печі зазвичай робили посеред кімнати і рівномірно прогрівали приміщення навколо.

В сучасних камінних топках замість цегли в якості теплоносія використовується вода. Такий варіант більш ефективний. Вода нагрівається в спеціальному теплообміннику, який встановлюється в комплексі з каміном. Також альтернативою цеглі залишається чавун, який набагато краще акумулює тепло.

Каміни з тривалим процесом горіння.

Це вже каміни, які можна використовувати як опалювальний прилад, тобто 24 години на добу весь опалювальний сезон - безперервно! Подібні каміни також бувають піролізного типу. Принцип роботи такого пристрою досить проста-всередину каміна проводиться піддув повітря. Таким чином, забезпечується повільний процес горіння, якщо потрібна температура вже досягнута.

Також до переваг камінів з тривалим процесом горіння слід віднести високий коефіцієнт корисної дії (до 85%), довгий час горіння дров від однієї закладки (до 12 год.), Економну витрату палива, можливість підкласти дрова під час процесу горіння. Недоліки такого каміна такі ж, як і в будь-яких інших твердопаливних системах обігріву. Всі вони побудовані на принципі завантаження дров, відповідно необхідна участь людини. Оскільки ніхто не хотів би підніматися серед ночі і підкидати в камін дрова, тому такі каміни виготовлені за новими технологіями і можуть функціонувати тривалий час без підживлення (до 12 год.) Або акумулювати тепло.

Твердопаливний котел

Він володіє практично всіма перевагами, що і камін з водяним контуром. Однак його відмінність і основний недолік в тому, що він не має естетичного вигляду і вимагає окремого приміщення. Але вже зараз в Європі і навіть в Україні існує спеціальне пілетное обладнання, за допомогою якого можна автоматично подавати паливо. Але поки для його монтажу потрібно досить багато місця в будинку під установку спеціального бункера.

Існує два основних способи розводки труб водяної системи опалення:

Однотрубний варіант. У цьому випадку встановлюється одна труба, по якій підігрітий теплоносій піднімається вгору від топки і звідти опускається до радіаторів. Якщо виберете такий спосіб, то повинні бути готові до того, що кожен наступний радіатор буде холодніше попереднього, адже чим довше шлях теплоносія, тим сильніше він охолоне. Тому для підтримки потрібної температури доведеться змушувати працювати систему на максимальному навантаженні, що може негативно відіб'ється на її довговічності і привести до неполадок. Головна перевага подібного принципу розводки - його відносна дешевизна (вже не так і важлива, якщо ми згадаємо про довговічність) .Мінусов ж тут досить багато. Однотрубної системою розводки дуже важко керувати, адже якщо Ви закриєте доступ води до одного з радіаторів, то відповідно вона не буде надходити в усі наступні. Також до негативних моментів слід віднести непривабливий зовнішній вигляд подібної системи розводки, тому що буде видно стійки і під стелею буде труба.
Двотрубний варіант. В такому випадку до кожного радіатора підводяться відразу дві труби - подача і обратка. Завдяки цьому можна вільно перекривати тепло в окремих приміщеннях, а також регулювати його за допомогою термостатичних клапанів. До того ж прогрів кожного радіатора буде рівномірним, що дозволить не перевантажувати систему для отримання необхідної температури в віддалених приміщеннях. Єдиний недолік такої системи розводки -вона дорожче в порівнянні з однотрубної системою.

Системи розводки теплової енергії розрізняються за типом циркуляції теплоносія Вони бувають:

Гравітаційна. Працює за рахунок різниці між щільністю і вагою гарячого і холодного повітря (води). Наприклад, підігріта вода легше, ніж холодна, тому вона природним чином буде підніматися вгору. І вже потім, завдяки гравітації, буде опускатися до опалювальних приладів і віддавати тепло для обігріву кімнати. Таку систему циркуляції ніяк не можна регуліровать.Также необхідна різниця температур в системі між гарячою і холодною рідиною не менше 25 градусов.Прі цьому її монтаж буде значно складніше, адже потрібна спеціальна система відхилень труб і використання конструкцій з більш широким розтином. Це теж буде дуже не естетично. Головна ж перевага такої системи розводки - автономність і повна відсутність залежності від електричної енергії.
Примусова. У такому варіанті для прогону теплоносія по радіаторів використовується спеціальний циркуляційний насос. З одного боку, це робить систему залежною від електрики. З іншого - дозволяє істотно здешевити і спростити її монтаж.К того ж такий спосіб циркуляції дозволяє управляти кількістю теплоносія, який подається в ручному режимі. І не варто забувати про естетичність. Використання циркуляційного насоса для розведення дозволяє вибирати труби з меншим перетином і завдяки цьому не забирати зайвий простір вашої кімнати на комунікації.

Таким чином, найбільш ефективним і зручним способом обігріву приватного будинку продовжує залишатися використання твердопаливних котлів і камінних топок з опалювальними можливостями. За допомогою поновлюваних і екологічно чистих дров можна обігрівати навіть заміські садиби великої площі і зробити це відносно недорого. До того ж сьогодні існує величезний асортимент камінних топок, обладнаних за "останнім словом" техніки, які дозволяють використовувати паливо максимально ефективно. А продумані системи розводки дозволять подати тепло від затишного полум'я каміна навіть в самий дальній куточок будинку.