Замовити дзвінок

Камінні топки з шибером і без: в чому різниця

Камін з шибером - це камінна топка, яка має так звану засувку, за допомогою якої можна керувати тягою димоходу. За допомогою шибера можна збільшити продуктивність каміна, контролюючи кількість газів, що виходять з камери горіння.

Найпоширеніша думка,

що топки, які призначені для опалення, обов'язково повинні мати шибер. Однак це не зовсім так. Камінні топки з шибером і без, істотно відрізняються своєю конструкцією.


Шибер має свої мінуси, тому в сучасних камінних топках виробники його замінюють на дефлектор, а процес горіння регулюється за допомогою дросельної заслонки подачі повітря.

Заміна шибера на дефлектор відповідає ЄВРОПЕЙСЬКИМ СТАНДАРТАМ BIMSH


Камінні топки умовно можна розділити на 3 групи:

1

Каміни без передбаченого шибера

Це топки, які мають тільки декоративне призначення, шибер в їх конструкції не передбачено взагалі. У таких камінах продукти згоряння без обмеження вилітають безпосередньо в трубу. Їх ще називають прямоточні каміни.
Це дешеві камінні топки низької якості, виробник яких вважає недоцільним виготовляти їх з шибером, оскільки не рекомендує використовувати їх для тривалого горіння. У таких топках розігріта димохідна труба перетворюється в потужний вентилятор, який інтенсивно відсмоктує тепло з каміна. Тобто температура продуктів згоряння на виході з димового каналу залишається досить високою, це говорить про дуже низьку продуктивність таких камінних топок.

2

Камін з шибером

Зразки другої групи - камінні топки з вбудованим шибером. Тут є деякі конструктивні відмінності в їх будові. У якісних камінних топках передбачається подача зовнішнього повітря для забезпечення процесу горіння, яке регулюється збільшенням або зменшенням інтенсивності повітряного потоку.
Шиберна заслонка в камінах такого типу виконує функцію регулятора тяги - вона повинна встановлюватися у відкрите положення в період розпалювання і на момент відкриття дверки.
На початку роботи каміна це необхідно для того, щоб збільшити тягу і дати можливість добре розгорітися вогню, а при відкриванні дверки - для того, щоб продукти згоряння не потрапили в приміщення. При досягненні комфортної температури прикривається дросельна заслонка і вихід у димохід. Такі топки можна експлуатувати в економному режимі і накопичувати вироблене тепло.
В камінних топках без «системи подачі зовнішнього повітря» шиберна заслонка регулює і тягу димоходу, і весь процес горіння. Але одним лише шибером встановити потрібний режим горіння неможливо. Камінна топка без подачі зовнішнього повітря не може функціонувати в економному режимі, тобто в режимі повільного горіння. Контроль процесу горіння тільки шибером може мати небажані наслідки, може дійти навіть до отруєння чадним газом.
3

Каміни без шибера

Ці камінні топки виготовлені за новітніми технологіями, де шибер замінений на дефлектор.
Дефлектор - це сталева, чавунна або кам'яна пластина, яка знаходиться у верхній частині камери горіння, в димозбірнику. Дефлектор не дає газам вилітати відразу у димовий канал, а створює, так звану, вторинну камеру згоряння.
Дефлектор ще називають диморозсікач, він подовжує і змінює напрямок потоку газів, що відходять так, що недогорілі частки не виходять безпосередньо в трубу, а заломлюються, розсікаються і ще раз повертаються у камеру горіння. Потім гази проходять через теплообмінник у вторинній камері, де ще додатково віддають тепло.
Таким чином, викиди проходять довгий шлях до того, як вийдуть назовні, вони віддають максимум тепла корпусу і на виході мають температуру значно нижчу, ніж в камінних топках з прямим вильотом. Контролюється процес горіння за допомогою дросельної заслонки, встановленої на вході подачі зовнішнього повітря в камін.

Камінна топка, яка ефективно виробляє, накопичує тепло і зберігає його тривалий період часу, називається «Камінна топка з подвійним згорянням» або «Топки тривалого горіння».

Такі топки використовуються для опалювальних камінів. Герметичність корпусу і щільне прилягання дверки - це найважливіші умови, яких повинен дотриматися виробник опалювального каміна.

В герметичних камінних топках не відбувається мимовільного, неконтрольованого вильоту тепла в димовий канал. Тому камін може працювати в режимі тління і утримувати жар до 12 годин.

Буває, що хочуть встановити шибер, не розібравшись, яка саме конструкція камінної топки. Якщо це дефлекторная камінна топка, то встановлення шибера категорично заборонено.