0Корзина

Камінні топки з шибером і без: в чому різниця

Камін з шибером - це камінна топка, яка має так звану засувку, за допомогою якої можна керувати тягою димоходу. За допомогою шибера можна збільшити продуктивність каміна, контролюючи кількість газів, що виходять з камери горіння.

Найпоширеніша думка,

що топки, які призначені для опалення, обов'язково повинні мати шибер. Однак це не зовсім так. Камінні топки з шибером і без, істотно відрізняються своєю конструкцією.


Шибер має свої мінуси, тому в сучасних камінних топках виробники його замінюють на дефлектор, а процес горіння регулюється за допомогою дросельної заслонки подачі повітря.

Заміна шибера на дефлектор відповідає ЄВРОПЕЙСЬКИМ СТАНДАРТАМ BIMSH


Камінні топки умовно можна розділити на 3 групи:

Каміни без передбаченого шибера

Це топки, які мають тільки декоративне призначення, шибер в їх конструкції не передбачено взагалі. У таких камінах продукти згоряння без обмеження вилітають безпосередньо в трубу. Їх ще називають прямоточні каміни.
Це дешеві камінні топки низької якості, виробник яких вважає недоцільним виготовляти їх з шибером, оскільки не рекомендує використовувати їх для тривалого горіння. У таких топках розігріта димохідна труба перетворюється в потужний вентилятор, який інтенсивно відсмоктує тепло з каміна. Тобто температура продуктів згоряння на виході з димового каналу залишається досить високою, це говорить про дуже низьку продуктивність таких камінних топок.

Камін з шибером

Зразки другої групи - камінні топки з вбудованим шибером. Тут є деякі конструктивні відмінності в їх будові. У якісних камінних топках передбачається подача зовнішнього повітря для забезпечення процесу горіння, яке регулюється збільшенням або зменшенням інтенсивності повітряного потоку.
Шиберна заслонка в камінах такого типу виконує функцію регулятора тяги - вона повинна встановлюватися у відкрите положення в період розпалювання і на момент відкриття дверки.
На початку роботи каміна це необхідно для того, щоб збільшити тягу і дати можливість добре розгорітися вогню, а при відкриванні дверки - для того, щоб продукти згоряння не потрапили в приміщення. При досягненні комфортної температури прикривається дросельна заслонка і вихід у димохід. Такі топки можна експлуатувати в економному режимі і накопичувати вироблене тепло.
В камінних топках без «системи подачі зовнішнього повітря» шиберна заслонка регулює і тягу димоходу, і весь процес горіння. Але одним лише шибером встановити потрібний режим горіння неможливо. Камінна топка без подачі зовнішнього повітря не може функціонувати в економному режимі, тобто в режимі повільного горіння. Контроль процесу горіння тільки шибером може мати небажані наслідки, може дійти навіть до отруєння чадним газом.

Каміни без шибера

Ці камінні топки виготовлені за новітніми технологіями, де шибер замінений на дефлектор.
Дефлектор - це сталева, чавунна або кам'яна пластина, яка знаходиться у верхній частині камери горіння, в димозбірнику. Дефлектор не дає газам вилітати відразу у димовий канал, а створює, так звану, вторинну камеру згоряння.
Дефлектор ще називають диморозсікач, він подовжує і змінює напрямок потоку газів, що відходять так, що недогорілі частки не виходять безпосередньо в трубу, а заломлюються, розсікаються і ще раз повертаються у камеру горіння. Потім гази проходять через теплообмінник у вторинній камері, де ще додатково віддають тепло.
Таким чином, викиди проходять довгий шлях до того, як вийдуть назовні, вони віддають максимум тепла корпусу і на виході мають температуру значно нижчу, ніж в камінних топках з прямим вильотом. Контролюється процес горіння за допомогою дросельної заслонки, встановленої на вході подачі зовнішнього повітря в камін.

Камінна топка, яка ефективно виробляє, накопичує тепло і зберігає його тривалий період часу, називається «Камінна топка з подвійним згорянням» або «Топки тривалого горіння».

Такі топки використовуються для опалювальних камінів. Герметичність корпусу і щільне прилягання дверки - це найважливіші умови, яких повинен дотриматися виробник опалювального каміна.

В герметичних камінних топках не відбувається мимовільного, неконтрольованого вильоту тепла в димовий канал. Тому камін може працювати в режимі тління і утримувати жар до 12 годин.

Буває, що хочуть встановити шибер, не розібравшись, яка саме конструкція камінної топки. Якщо це дефлекторная камінна топка, то встановлення шибера категорично заборонено.