0Корзина

Решітки для камінів повітряного опалення

Решітки в корпусі каміна є для нас чимось дуже звичним. Численність їх видів, кольорів, форм така велика, що іноді саме вони визначають стиль всього каміна. Але, крім декоративних, камінні решітки виконують ще й дуже важливі функціональні завдання. Щоб краще розібратися, яку роль повинна здійснювати певна решітка, потрібно трохи ширше розглянути загальну конструкцію каміна, а також спосіб його роботи.

Існує кілька методів камінного обігріву приміщення, серед яких:

Кожен з цих варіантів насамперед виконує естетичну функцію, проте основне завдання – це обігрів приміщень усього будинку. Принцип роботи в кожної з цих систем різний.

У цій статті розглянемо камін з топкою для повітряного опалення

У цьому випадку нагрівання повітря відбувається за таким принципом: палаюча деревина розігріває камінну топку, повітря, яке пропливає навколо неї, нагрівається і за допомогою теплових каналів поширюється в інші приміщення, а після того, коли остигає, знову потрапляє до каміна і нагрівається повторно.

Отже, яким чином повітря дістається до поверхні топки і виходить уже тепле з каміна? Це відбувається саме через решітки, що монтуються у корпусі каміна.

Ці вентиляційні решітки служать для циркуляції повітря і запобігають перегріву всієї конструкції каміна, адже камінна топка працює при досить високій температурі. Перегрів цієї системи не здоровий і не безпечний. Сталеві і чавунні топки мають граничні температури, при яких може наступити їх пошкодження. Повітря мусить відібрати з камінної топки відповідну кількість енергії, щоб не відбулося її перегріву, тобто має бути забезпечений безперешкодний рух повітря.


Крім виходів нагрітого повітря, необхідно також забезпечити можливість надходження холодного повітря до камінної топки.

Решітки можуть виконувати функцію не тільки входу чи виходу повітря, а й служити декоративним прикриттям отворів, що забезпечують доступ до додаткового обладнання (напр., до вентилятора чи зволожувача повітря).

Виходи теплого повітря з каміна монтуються у верхній частині його корпусу, але перекривати їх не можна. Тому в цих місцях монтуються решітки або без жалюзі, або з жалюзі, які в жодному випадку закривати не можна. Жалюзі тут виконують лише декоративну роль — прикривають отвори.

Решітки монтуються також в інших місцях системи опалення від каміна. Якщо опалення будинку відбувається завдяки системі розведення гарячого повітря (ГРП), то решітки встановлюються як на стелі, так і на стіні.

Вибрати решітку потрібного кольору або розміру можна у розділі «Камінні решітки»


В основному використовуються для стін регульовані решітки з жалюзі, а для стелі — анемостати. Вони регулюють кількість теплого повітря, що надходить до кожного приміщення.

Камін без решіток

Стандартний камін, добре ізольований і оббудований, але позбавлений решіток,– це своєрідна бомба. Питанням часу є серйозне пошкодження (внаслідок перегріву) камінної топки, корпусу каміна або, в найгіршому випадку, – пожежа.

Однак не потрібно плутати конвекційні каміни, в корпусі яких є обов’язковий монтаж решіток, з акумуляційними. Конструкція акумуляційного каміна(камінні топки,елементи димоходів і акумуляційні маси) завжди повинна бути виготовлена із спеціальних матеріалів, пристосованих для роботи при високих температурах.


Встановлюючи решітки в корпусі повітряного каміна, необхідно дотримуватися певних правил:

  • краще встановлювати решітки без жалюзі;
  • якщо використовуються решітки з жалюзі, то ні в якому разі не можна їх закривати;
  • решітки повинні чинити якомога менший опір течіям повітря;

Підбір розміру решіток є дуже важливою і нелегкою справою.

Перш за все варто докладно читати інструкції обслуговування камінної топки. У цьому документі зазвичай виробник вказує, яку діючу поверхню повинні мати вхідні і вихідні решітки в корпусі каміна.

Загалом розміри вихідних решіток мають бути пропорційні до потужності встановленого обігрівального вкладу, їх діюча поверхня повинна коливатися між 450 cm2 до 2500 cm2. Виробник Tarnava в інструкції зазначає співвідношення розмірів діючої поверхні вхідних і вихідних решіток, що повинні монтуватися на корпусі каміна, з потужністю камінної топки.

Необхідно розуміти, що відповідно до вказаних розмірів решіток в корпусі каміна має бути декілька.

Найкраще, коли вони розташовуються несиметрично по двох сторонах каміна і на різній висоті. Завдяки цьому забезпечується конвекційний рух повітря і воно (вже нагріте) не повернеться в корпус каміна через протилежну решітку.

Ці показники не враховують поверхні решіток, що встановлюються в декомпресійній камері, яка виконує роль ізоляції перекриття. Тобто вона відсікає тепле повітря від стелі, щоб запобігти її перегріванню і пересушуванню. По двох протилежних сторонах цієї камери повинні несиметрично розташовуватися дві решітки (напр., Р0 Darco) для вільної циркуляції повітря і охолодження цього простору.

Отже, ключовим моментом у встановленні решіток є забезпечення найнижчого опору протікаючому повітрю, щоб воно могло легко потрапити у корпус каміна і з найменшими перешкодами вийти з нього.