0Корзина

Як грамотно вибрати об’єм буферного резервуара

Опалення каміном з водяним контуром можна зробити як відразу на систему опалення так і з буферною ємністю. Однак, якщо Ви хочете акумулювати теплову енергію, то це можливо при низькотемпературному опаленні.

Що таке буфер (або акумуляційна ємність)?

Буфер (або як його ще називають акумуляційна ємність) - це спеціальний резервуар, в якому накопичується теплоносій. Він здатний працювати в парі з різними опалювальними приладами (твердопаливний котел, сонячні батареї, камін з водяною сорочкою, тепловий насос і т.д.). Бувають різновиди буферів, які дозволяють підключити ще більше джерел теплової енергії.

Якщо ж Ви власник каміна з водяним контуром, то такий пристрій допоможе набагато ефективніше регулювати отриману температуру в приміщеннях з низькотемпературним опаленням.


Якщо сказати простіше, то це буде виглядати таким чином: після установки буфера вся система ділиться на два незалежних один від одного контуру: контур каміна і контур системи опалення. З першого енергія надходить в буферний резервуар. Другий функціонує тоді, коли включити примусово або автоматично. Завдяки такій конструкції можна підкладати дрова в камін в будь-який час і акумулювати тепло в ємності.


Буває кілька основних різновидів акумуляційних буферів:

1) Стандартний вид буфера для підключення опалювальної системи до основного джерела тепла. Це може бути газовий котел, котел на твердому паливі електриці або мазуті, або камінна топка з водяним контуром.Такое підключення від бойлера можливо тільки в опалювальну систему.

2) Буфер бак в баку (зі спеціальним вбудованим резервуаром для гарячої води). У такому варіанті в буфер підключається джерело тепла і в ньому нагрівається рідина, від якої підігрівається вода у внутрішньому резервуаре.Также такий тип буфера можна доповнити ще одним нагрівачем.

3) Буфер з одним вбудованим теплообмінником (шнековим). В буфер підключається один з джерел тепла. Також додатково до шнек можна під'єднати сонячні колектори.

4) Буфер з двома вбудованими теплообмінниками (шнековими). В буфер підключається джерело підігріву (твердопаливний, газовий, електричний котел або камін з водяним контуром). Додатково до шнековому теплообміннику є можливість підключити теплові насоси або сонячні колектори.

5) Буфер із спеціальним вбудованим резервуаром з нержавійки. До буферу підключається котел або камін з водяним контуром. Нагріта рідина з котла підігріває воду для повсякденного використання в гігієнічному резервуарі з нержавіючої сталі. Такий тип буфера можна доукомплектувати додатковим нагрівачем.

6) Буфер з вбудованим резервуаром для ГВП з декількома теплообмінниками. Камінна топка з водяним контуром під'єднується в буфер. Разом вони нагрівають воду для побутового використання у вбудованому резервуарі. До теплообмінникам можна під'єднати тепловий насос або сонячний колектор.

7) Емальовані буфери. Для продовження терміну експлуатації такого буфера використовується анод.Емалірованний буфер може бути з одним або двома вбудованими теплообмінниками. Рідина в конструкції підігрівається за допомогою теплообмінників.

Як самостійно визначити розмір буфера?

На 1 кВт теплової енергії, яка йде на обігрів води, він повинен мати мінімум 35-40 літрів об'єму.

Не слід забувати про те, що потужність каміна залежить від об'єму завантаженого палива. Тому при завантаженні 3,8 кг номінальна потужність камінної топки Lechma PL-600 Prestige - 15 кВт.

Якщо в цю модель каміна покласти 4,6 кг дров, то отримаємо 18 кВт мощності.40% всієї продуктивності використовується для нагріву повітря, 60% залишається для нагрівання води.

Тобто від 15 кВт потужності тільки 8 кВт використовується для підігріву води.Достаточно помножити на 40 і ми отримаємо оптимальний об'єм буфера - 320 літрів.

Але важливо розуміти той факт, що цей результат буде об'єктивним тільки при обліку наступних нюансів:

  1. При розрахунках продуктивності камінної топки треба враховувати тепловтрати будівлі. Тільки тоді результати будуть правильними.
  2. Розмір буфера розраховується тільки під камін. При підключенні до системи будь-яких інших пристроїв (котлів, сонячних батарей, теплових насосів) необхідно збільшувати об'єм.

Як підрахувати приблизний період часу, необхідний для нагрівання буфера?

Для цього потрібно знати наступні дані:

Яка температура підігріву буфера передбачається (ΔT).

Об'єм буферної ємності (m3).

Яка потужність обігрівача потрібно для підігріву води (P).

Для початку необхідно підрахувати кількість тепла, яке необхідно для підігріву води за такою формулою:

Q = cp * m * ΔT

Наступний крок - перевести отримані дані в кіловат-години. Для цього достатньо розділити цифру Q на 3600. Отриманий результат розділимо на продуктивність джерела тепла, необхідного для підігріву води (P) .В результаті вийде відрізок часу необхідний для нагріву резервуара.

Таким чином, розрахунок необхідного об'єму буферного резервуара для опалення та визначення часу для його підігріву - завдання не таке вже й важке. Але якщо не впевнені у своїх силах - краще довірити виконання розрахунків професіоналам.

Наприклад, візьмемо буфер об'ємом 600 літрів. Нам необхідно нагріти його з 30 до 70 градусів. При закладці в камін Lechma PL-600 Prestige 3,8 кг дров ми отримаємо 8кВт теплової енергії.

Q = 4,1819 (константа) * 600 (об'єм резервуара) * 40 (різниця температур) = 100365,6 J = 100365,6 / 3600 кВт = 27,879 кВт * год T = 27,879 kWh / 8 кВт (продуктивність джерела) = 3 , 45 ч.

Це з урахуванням того, що при нагріванні буфера НЕ БУДЕ відбору тепла.

Такий розрахунок, звичайно, відносний, оскільки багато інших чинників впливають на цей процес. Але про них вже в наступних наших публікаціях ...