Замовити дзвінок

Проблеми при налипанні сажі в димохoдному каналі

Чистка димоходу - це обов'язок кожного власника твердопаливного каміна або котла. Внаслідок згоряння дров всередині каміна, в димохід спрямовуються не тільки гази, а й недогорілі частини палива і смоли. Більш легкі складові цього сміття відразу ж випаровуються разом з димовими газами. Решта осідають усередині димоходу і утворюють щільний шар сажі і кіптяви.

Величезна кількість цих відкладень утворюється на горизонтальних частинах димового каналу, виступах і нерівностях, а також у кутах. Чим довше експлуатується камін, тим більша кількість сажі утворюється. Згодом ці скупчення зменшать сам отвір димоходу, в наслідок чого буде порушений процес горіння і зменшиться тяга.

Основні причини налипання сажі на стінках димового каналу:

 • Недостатня термоізоляція труби
 • Помилки в конструкції
 • Використання занадто вологих або хвойних порід дерев
 • Неграмотна експлуатація каміна

Які можуть бути наслідки, якщо регулярно не чистити димохід:

Серйозне підвищення пожежної небезпеки

Найбільша кількість сажі накопичується у верхній частині димоходу. Її температура горіння 1100°C.  Оскільки дах - це частина з найбільшої кількістю дерев'яних конструкцій, то існує загроза пожежі, яка  швидко пошириться на весь будинок.
Скупчення сажі - це високий ризик. Достатньо однієї іскри, яка потрапить в смолянисту масу і пожежі не уникнути.
За статистикою саме ця проблема найчастіше спричиняє пожежу.

Рекомендуємо не легковажити та регулярно обслуговувати димовий канал. А також подбати про те, щоб канал мав хорошу термоізоляцію і поблизу каналу не було дерев'яних елементів.

Найкраще рішення для дерев'яних будинків - це керамічна конструкція димоходу.Такий матеріал має хорошу теплоємність та витримує агресивну дію утворених кислот і сажі.

Руйнування каналу димоходу

Сажа заважає нормальному прогріванню стінок каналу, в результаті чого осідає конденсат, який спричинений різким перепадом температури між внутрішньою і зовнішньою стінками. Через змішування водяного конденсату з сіркою і окислювачами, утворюється кислота, яка руйнує сам димохід. Найбільше це впливає на не гільзовані цегляні канали.

Спочатку деформується та частина, яка найдальше від каміна. Цей процес можна помітити ззовні, якщо звернути увагу стан видимої частини цегляної кладки димаря. 

Чи залежить кількість утворення сажі від конструкції труби?

Уникнути таких негативних проблем можна ще на етапі планування конструкції димоходу.

 1. Димохід має мати якомога менше вигинів та відсутність кутів 90*, оскільки це місця найбільшого накопичення сажі.
 2. Також необхідно продумати, як чистити димохід. Ми рекомендуємо опускати канал до самого низу та робити ревізійне вікно. А також вільний доступ до верхньої частини труби.
 3. У вже існуючому димоході, проблему можна вирішити, встановивши у канал з цегли з цегли трубу з нержавіючої жаростійкої сталі. Такий спосіб називається "гільзування".

Завдяки цьому димові гази швидше будуть рухатися каналом, а зовнішній шар цегли краще збалансує різницю температур і буде перешкоджати миттєвому утворення конденсату.


Чи залежить кількість сажі від якості палива?

В залежності від деревини сажа може бути різного кольору та консистенції. Найбільш небезпечна це смолиста сажа.

Найкращим паливом для каміна вважаються дрова листяних порід, які піддавалися природній сушці протягом 1,5-2 роки. В результаті згоряння сухої осики може утворюється висока температура, при якій вигорають смоляні відкладення на стінках димоходу.

Якщо в конструкції каміна передбачена система вторинного згоряння, то паливо згорая ефективніше і побічні продукти не утворюються.

Чи впливає тяга в димоході на появу сажі?

Так, чим вона сильніша, тим швидше відбувається процес і паливо не встигає вигоряти повністю. Це означає, що сажа утворюється в набагато більших кількостях.

Також утворення сажі відбувається тоді, коли недостатньо повітря надходить в камін. Відомо, що без кисню процес горіння відбуватися не буде, дрова будуть тліти відповідно не буде високої температури горіння і гази в димоході будуть відразу ж остигати. 

Тому дуже важливо грамотно підібрати розмір, висоту та матеріал димового каналу відповідно до типу каміна і можна уникнути швидкого забруднення каналу.

Як правильно чистити димохід від сажі?

Чистити димохід потрібно 1-2 рази в рік (все залежить від частоти та інтенсивності використання). Для цього можна викликати фахівця, який ретельно обстежить конструкцію на цілісність та наявність сажі. Або ж придбати у спеціалізованому магазині металеву щітку та самостійно проводити механічну чичтку.

Найбільшу увагу треба приділяти вигинам, горизонтальним поверхням і важкодоступним місцях. Під час чистки сажа падає в камінну топку або ревізійний відсік.

Для видалення попелу з каміна також використовують спеціальні полососи.

Нас часто запитують, чи можна випалювати сажу в трубі? По-перше, це досить небезпечно, особливо якщо конструкція була змонтована без дотримання протипожежних норм, а по-друге такий спосіб не підходить для труб з великим скупченням сажі. 

Як же вберегти комин від зайвого накопичення сажі?

Зробити це досить просто. Важливо тільки виконувати такі прості правила:

 1. Використовувати для розпалювання дрова з мінімальним вмістом смол. Ідеально підійдуть висушені листяні породи.
 2. Забезпечити теплоізоляцію металевої частини димоходу.
 3. Встановити в конструкції спеціальне ревізійне вікно для зручності та регулярного очищення.
 4. Регулювати процес горіння за допомогою різних режимів для повноцінного згоряння палива.
 5. Проектувати мінімальну кількість кутів і вигинів.
 6. Регулярно перевіряти димохід і замовляти послугу чистки у фахівців.

Дотримуючись таких простих правил, ви зможете мінімізувати кількість сажі і насолоджуватися живим вогнем, не хвилюючись за пожежну небезпеку конструкції.