0Корзина

Проблеми при налипанні сажі в димохoдному каналі

Чистка димоходу - це обов'язок кожного власника твердопаливного каміна або котла. Внаслідок згоряння дров всередині каміна, в димохід спрямовуються не тільки гази, а й недогорілі частки палива, а також різні окису і смоли. Більш легкі складові цього сміття відразу ж випаровуються разом з димовими газами. Решта осідають усередині димоходу і утворюють щільний шар сажі і кіптяви.

Величезна кількість цих відкладень утворюється на горизонтальних частинах димового каналу, виступах і нерівностях, а також в кутах. Чим довше експлуатується камін, тим більша кількість сажі утворюється. Згодом її скупчення можуть поступово скорочувати перетин димоходу і порушувати оптимальний процес горіння, а також зменшувати тягу в конструкції.

Основні причини появи надлишку сажі всередині димових каналів:

 • Недостатня термоізоляція труби
 • Помилки в конструкції
 • Використання занадто вологих або хвойних порід дерев
 • Неграмотна експлуатація каміна

Згодом надлишок сажі в димовому каналі може привести до таких небезпечних наслідків:

Серйозне підвищення пожежної небезпеки

Сажа в великих кількостях може спалахнути. Температура її горіння досить висока, що може зруйнувати конструкцію димового каналу. Більш того, можуть спалахнути прилеглі дерев'яні перекриття і пожежа пошириться на весь будинок. Чим більше скупчення сажі, тим вище ризик загоряння. Досить потрапити однієї іскри від каміна в смолянисту масу і пожежі не уникнути. За статистикою саме ця проблема є однією з найбільш частих причин виникнення пожежі в невеликих будинках з дерева.

Горить сажа недовго (всього пару хвилин), але температура цього процесу може досягати 800 -1000 ° C.Напрімер, оптимальний температурний режим газів, що відходять в димоході - 150 - 400 ° C, в топці на 200-300 вище. Тому витримати такий вогонь конструкція не в змозі. Винятками можуть бути системи з кераміки або цегли, і то тільки при короткому горінні. «Симптоми» горіння сажі очевидні. Це невелика і яскрава вогненна спалах, яка викидається з гирла димоходу, або яскраві іскри, чимось нагадують феєрверк.

Руйнування каналу димоходу

Надлишок сажі заважає нормальному прогріванню стінок каналу для відводу диму. В результаті активно конденсуються водяні пари і різні смоли. Це відбувається внаслідок різкого перепаду температур між внутрішнім і зовнішнім контурами труби для відводу диму. Через змішування утвореного водяного конденсату з домішкою сірки і окислювачів, які утворюються в результаті горіння, утворюється кислота.

Вона в свою чергу, завдяки ефекту прогорання, руйнує металеву або цегляну основу димоходу. Спочатку деформується не сама прилегла до каміна частина труби, а більш далекі елементи від оголовка. Цей процес можна помітити зовні, якщо звернути увагу на руйнування кам'яної кладки або брудні патьоки навколо димаря.

Вас також може зацікавити стаття: Висота труби щодо коника даху

Чи залежить кількість утворення сажі від конструкції труби?

Уникнути таких негативних проблем можна ще на етапі планування конструкції.

 1. Обладнайте димохід так, щоб там було якомога меншу кількість вигинів і місць для потенційного скупчення сажі.
 2. Також необхідно буде якомога раніше продумати способи очищення системи. Для цього рекомендується установка спеціальної потрійний конструкції з відводами для прочищення димоходу (ревізії), а також вільного доступу до верху труби.
 3. Частково подібну проблему можна вирішити, вставивши в старий димохідний канал з цегли додаткову трубу з нержавіючої сталі. Такий спосіб називається гільзуванням. Така конструкція дозволить з одного боку максимально швидко проходити димовим парам за рахунок кращої тяги, з іншого - зовнішній шар цегли краще балансує різницю температур і буде перешкоджати миттєвому утворення конденсата.Оптімальний варіант - установка димоходу з кераміки. Такий матеріал має гарну теплоємність, а також непогано витримує агресивну дію утворених кислот і сажі.

Чи залежить кількість виникнення сажі від якості палива?

Залежно від різновидів деревини та інших супутніх чинників утворена сажа може мати різний колір і консистенцію. Так вона може бути пухкої, що летить, дрібнозернистої, жирної або блискучою. Основний ризик загоряння в більшості випадків представляє тільки смолистая сажа.

Оптимальним паливом для каміна вважаються колоті дрова листяних порід. Краще, якщо вони полежать під навісом біля року, в цьому випадку дерево відмінно просохне. В результаті згорання просушеної осики може утворюватися жар, який спалить смоляні відкладення в димоході. Також непоганим способом впоратися з такою проблемою є система повторного спалювання газів. В результаті її роботи паливо прогорає ефективніше і побічні продукти не утворюються.

Чи впливає тяга в димоході на появу сажі?

Так, чим вона сильніша, тим швидше відбувається процес і паливо не встигає вигоряти повністю. Це означає, що сажа утворюється в набагато більших кількостях. Те ж саме відбувається, якщо в топку надходить мало повітря. В цьому випадку гази в димоході починають відразу ж остигати і з'являється конденсат. Він в свою чергу сприяє появі кислот і руйнування каналу для відводу диму. Також слід зазначити, що чим більше в димоході накопичилося сажі, тим менше буде тяга.

При грамотному розрахунку тяги саме під конкретну варіацію каміна і димаря процес горіння буде оптимальним і сажа на внутрішній стороні каналу диму буде з'являтися в дуже невеликих кількостях.

Як правильно чистити димохід від сажі?

Прочищення димовивідного каналу каміна повинна проводитися з періодичністю 1-2 рази в сезон (все залежить від частоти та інтенсивності використання агрегату). Для цього треба викликати спеціального майстра, який ретельно обстежує конструкцію на наявність сажі або тріщин. Найбільшу увагу треба приділяти вигинів, горизонтальних поверхнях і важкодоступних місцях. Після діагностики сажа віддаляється механічним способом. В результаті сажа опадає в топку каміна.

Також використовуються спеціальні пилососи, які перешкоджають осіданню сажі безпосередньо в приміщенні. Багато хто задає питання - чи можна випалювати сажу в трубі? Варто сказати, що це дуже небезпечно, особливо якщо конструкція була змонтована без дотримання протипожежних норм, але вона не підходить для труб з величезним скупченням сажі. Принцип роботи такого способу дуже простий. Мінеральні речовини з поліна вступають в контакт з сажею і перетворюють її на тверду речовину, яке кришиться і повністю розчиняється в результаті горіння.

Як же вберегти трубу від зайвого накопичення сажі?

Зробити це досить просто. Важливо тільки виконувати такі прості правила:

 1. Використовувати для розпалювання дрова з мінімальним вмістом смол. Ідеально підійдуть висушені листяні породи, бажано колоті.
 2. Забезпечити теплоізоляцію металевої складової димоходу.
 3. Встановити в конструкції спеціальне ревізійне вікно для нормального регулярного очищення.
 4. Регулювати процес горіння за допомогою різних режимів для повноцінного згоряння всього палива.
 5. Проектувати при конструюванні димоходу мінімальну кількість кутів і вигинів.
 6. Регулярно перевіряти димохід і замовляти послугу прочищення у професіоналів.

Дотримуючись таких простих правил, ви зможете мінімізувати кількість сажі і таким чином повністю убезпечити свій камін і мати можливість насолоджуватися огню, переживаючи за пожежонебезпека конструкції.