Проблеми при налипанні сажі в димохoдному каналі

і як з цим боротися?

Чистка димоходу – це обов’язок кожного власника твердопаливного каміна чи котла. Внаслідок згоряння дров всередині каміна, в димохід спрямовуються не лише гази, але й недогорілі частинки палива, а також різноманітні окиси і смоли. Більш легкі складові цього сміття відразу ж випаровуються разом з димовими газами. Решта осідає усередині димоходу та утворює щільний шар сажі і кіптяви.

Величезна кількість цих відкладень утворюється на горизонтальних частинах димового каналу, виступах і нерівностях, а також у кутах. Чим довше експлуатується камін, тим більша кількість саджі утворюється. Згодом її скупчення можуть поступово скорочувати переріз димоходу і порушувати оптимальний процес горіння, а також зменшувати тягу в конструкції

сажа в димохідному каналі

Основні причини появи надлишку сажі в середині димових каналів:

Згодом надлишок сажі в димовому каналі може призвести до таких небезпечних наслідків:

Перший крок щоб камін обігрівав будинок

Серйозне підвищення пожежної небезпеки

Сажа у великих кількостях може загорітися. Температура її горіння досить висока, що може зруйнувати конструкцію димового каналу. Більш того - можуть спалахнути прилеглі дерев’яні перекриття і пожежа пошириться на весь будинок. Чим більше скупчення саджі, тим вищий ризик загоряння. Достатньо влучити одній іскрі від каміна в смолянисту масу і пожежі не уникнути. За статистикою саме ця проблема є однією з найбільш частих причин виникнення пожежі в невеликих будинках з дерева.

Горить сажа недовго (всього декілька хвилин), але температура цього процесу може досягати 800 -1000°C. Для прикладу, оптимальний температурний режим вихідних газів у димоході – 150 – 400°C, а у топці на 200-300 вищий. Тому витримати такий вогонь конструкція не в змозі. Винятками можуть бути системи з кераміки або цегли і то тільки при короткому горінні. «Симптоми» горіння сажі очевидні. Це невеликий і яскравий вогняний спалах, що викидається з гирла димоходу, або яскраві іскри, що чимось нагадують фейєрверк.

Другий крок, щоб камін обігрівав будинок

Руйнування каналу димовідводу

Надлишок сажі заважає нормальному прогріванню стінок каналу для відводу диму. У результаті активно конденсуються водяні пари і різноманітні смоли. Це відбувається внаслідок різкого перепаду температур між внутрішнім і зовнішнім контурами труби для відводу диму. Через змішування утвореного водяного конденсату з домішками сірки і окислювачів, що утворюються в результаті горіння, виділяється кислота.

Вона в свою чергу, завдяки ефекту прогорання, руйнує металеву або цегляну основу димоходу. Спочатку деформується не сама прилегла до каміна частина труби, а віддалені елементи в оголовка. Цей процес можна помітити ззовні, якщо звернути увагу на руйнування камінної кладки або брудні потьоки навколо димаря.

ВАС ТАКОЖ МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ: Висота комина відносно конька даху

Чи залежить кількість утворення сажі від конструкції комина?

Уникнути таких негативних проблем можна ще на етапі планування конструкції.
чистка димоходу
  1. Обладнайте димохід так, щоб там була якомога менша кількість вигинів і місць для потенційного скупчення сажі.
  2. Заздалегідь продумайте способи очищення системи. Для цього рекомендується встановлення спеціальної потрійної конструкції з відводами для прочищення димоходу (ревізії), а також вільного доступу до верху труби.
3. Частково подібну проблему можна вирішити, вставивши в старий димохідний канал з цегли додаткову трубу з нержавіючої сталі. Цей спосіб називається гільзуванням. Така конструкція дозволить, з одного боку, максимально швидко проходити димовим парам, за рахунок кращої тяги, з іншого – зовнішній шар цегли краще збалансує різницю температур і буде перешкоджати миттєвому утворенню конденсату.
Оптимальний варіант – встановлення димоходу з кераміки. Такий матеріал має добру теплоємність, а також непогано витримує агресивну дію утворених кислот і сажі.

Чи залежить кількість виникнення сажі від якості палива?

Сажа утворюється у результаті горіння будь-яких порід деревини, як листяних, так і хвойних. Різниця тільки в кількості та інтенсивності її виникнення . Так рясна поява спостерігається саме в результаті горіння недавно зрубаних полін, дров з корою і матеріалу м’яких хвойних порід. Також більш вологе паливо дає високу ймовірність появи сажі і водяних крапель у димовому каналі.
Залежно від різновидів деревини та інших супутніх чинників, утворена сажа може мати різний колір і консистенцію.Так вона може бути пухкою,летючою,дрібнозернистою,жирною або блискучою.Основний ризик займання в більшості випадків має тільки смоляниста сажа.
Оптимальним паливом для каміна вважаються колоті дрова листяних порід. Найкраще, якщо вони побудуть під навісом біля року, в цьому випадку дерево відмінно просохне. Внаслідок згоряння просушеної осики може утворюватися жар, який спалить смоляні відкладення в димоході. Також непоганим способом впоратися з такою проблемою є система вторинного згоряння газів. У результаті її роботи паливо згорає ефективніше і побічні продукти не утворюються.

Чи впливає тяга в димоході на появу сажі?

монтаж і встановлення каміна
Так, чим вона сильніша, тим швидше відбувається процес і паливо не встигає вигоряти повністю. Це означає, що сажа утворюється в набагато більших кількостях. Те ж саме відбувається, якщо в топку надходить мало повітря. У такому випадку в димоході гази починають відразу ж остигати і з’являється конденсат. Він у свою чергу сприяє появі кислот і руйнуванню каналу для відводу диму. Також треба зазначити, що, чим більше в димоході накопичилося сажі, то тим меншою буде тяга.
При грамотному розрахунку тяги саме під конкретну варіацію каміна і димаря процес горіння буде оптимальним і сажа на внутрішній стороні каналу диму буде з’являтися в дуже невеликих кількостях.

Як правильно має відбуватися чистка димоходу?

Прочищення димовідвідного каналу каміна повинно проводитися з періодичністю 1-2 рази в сезон (усе залежить від частоти та інтенсивності використання агрегату). Для цього треба викликати спеціального майстра, який ретельно обстежить конструкцію на наявність сажі або тріщин. Найбільшу увагу треба приділяти вигинам, горизонтальним поверхням і важкодоступним місцям. Після діагностики сажа відділяється механічним способом. У результаті сажа опадає в топку каміна.
Також використовуються спеціальні пилососи, які перешкоджають опаданню сажі безпосередньо в приміщення. Багато хто ставить запитання – чи можна випалювати сажу в димарі? Варто сказати, що це дуже небезпечно, особливо, якщо конструкція була змонтована без дотримання протипожежних норм. Краще використати недавню розробку під назвою “поліно сажотрус”, але вона не підходить для труб з величезним скупченням сажі. Принцип роботи такого способу дуже простий. Мінеральні речовини з поліна вступають у контакт з сажею і перетворюють її у тверду речовину,що кришиться і повністю розчиняється в результаті горіння.

Як же вберегти свій комин від зайвого накопичення сажі?

Зробити це досить просто. Важливо лише дотримуватись таких правил:
  1. Використовувати дрова з мінімальним вмістом смол. Ідеально підходять висушені листяні породи, бажано колені.
  2. Забезпечити теплоізоляцію металевої складової димаря.
  3. Встановити конструкцію спеціального ревізійного вікна для нормального регулярного очищення.
  4. Регулювати процес горіння за допомогою різних режимів для повноцінного згорання усього палива.
  5. При конструюванні димаря проектувати мінімальну кількість кутів і вигинів.
  6. Регулярно перевіряти димар і замовляти послугу прочищення у професіоналів.
  7. Дотримуючись таких простих правил, ви зможете мінімізувати кількість сажі і таким чином зробити свій камін повністю безпечним і мати можливість спокійно насолоджуватися вогнищем.

Залиште своє повідомлення
і ми Вам зателефонуємо